Допомога онлайн та очно в м. Моршин (050) 69-00-762 e-mail: info@rostislava.in.ua

Мої статті

Якщо не плачуть наші очі, плачуть внутрішні органи. Що таке психосоматика?

psyhosomatyka

«Хвороба — це ідеальні умови для творчої роботи, свобода від вторгнення інших, свобода від звичайних побутових обов’язків».
Джордж Пікерінг

                     

        Звичайно, скажете Ви, краще, щоб і очі не плакали (і внутрішні органи теж), а якщо і плакали б, то тільки від радості. Але чи так буває? Чи можна життя прожити так, щоб все було гладко і ніяких тобі травм, стресових ситуацій чи кризових періодів? В житті буває все. І добре, якщо ми вчасно  відреаговуємо на життєві невдачі, вчасно проживаємо біль утрати, тому, що для цього потрібен час, а не відтерміновуємо з якихось причин; вчасно та адекватно відреаговуємо коли нас кривдять, а не гніваємось, та ще й «лягаємо з цим гнівом спати», і тоді цей гнів невідреагований назовні може бути спрямований на самого себе та принести шкоду нашому здоровю.

«Нехай сонце не зайде у Вашому гніві» — так вчить Біблія. Так до якогось часу, в дитинстві, жили і ми …так, багато з нас, вчаться жити і зараз.

Що ж таке психосоматика?

Психосоматика – (психо — душа; сома — тіло) фізичні розлади через психологічні причини, а саме вплив психічного стану людини на стан внітрішніх органів. Особливістю психосоматичного захворювання є те, що хвороба тіла або не діагностується у людини офіційною медициною, або ж виникають труднощі у традиційному лікуванні. Встановлено, що 60 — 80% осіб, які звертаються із різноманітними скаргами до лікарів, є практично здоровими людьми, які потребують лише адекватної корекції емоційного стану, і ці хвороби є психосоматичними.

Ось приклади основних психосоматичних захворювань:

 • мігрень
 • кардіоневроз
 • синдром подразнюючого кишечника
 • бронхіальна астма
 • гіпертонічна хвороба
 • виразковий коліт
 • нейродерміт
 • фригідність
 • ревматоїдний артрит
 • виразка шлунку та 12п.кишки
 • тіреотоксикоз

Список хворіб на сьогоднішній день є значно ширшим до них відносять розлади харчової поведінки, спектр шлунково-кишкових розладів, онкологічні захворювання та багато, багато інших.

Дуже часто психосоматика проявляється і в дитячому віці і не кожен педіатр здатний розпізнати такі прояви. Досить часто приходиться чути такі скарги як болі в животі чи нудота перед іспитами, чи головні болі зранку перед початком шкільного дня. Пригадую свою клієнтку дівчинку, яка в день, коли мала конкретний урок у конкретної вчительки не усвідомлюючи того, від сильного страху втрачала свідомість. До того часу, поки ми не виявили причину, та не перевели її в іншу школу. Отже, симтом є всього лише вершиною айсбергу, а працювати потрібно з минулим досвідом клієнта

Які психологічні фактори призводять до психосоматичних захворювань?

Наш організм відчуває все, навіть те, що ми намагаємось самі від себе приховати. І рано чи пізно накопичені проблеми дають про себе знати у вигляді психосоматичного захворювання. Тому, що психосоматична хвороба має місію посередника, тобто допомагає відновити той діалог, який ми з якихось причин втратили. Такий собі місточок між тілом та душею.

Для того, щоб розвинулась психосоматика, як правило, потрібен тривалий час, деколи і 5 -10 років, часто низка мікростресів, які повторюються та накопчуються. Мікротравми від минулих переживань створюють умови для наступних переживань.

У всіх людей є емоції. Здорова людина свої емоції здібна визнати, усвідомити, прийняти, прожити, та, знайти для них адекватний вихід. Психосоматика ж зявляється тоді, коли емоції не мають виходу. Коли замість того, щоб проявляти те, що відчуваємо, ми це пригнічуємо. І так тривалий час. 

Заборона на прояв емоцій часто може формуватись в дитинстві, тобто вже тоді виникає внутрішньо-особистісний конфлікт. І в дитячому віці вже може проявлятись психосоматика. Або ж це може бути платформою для хвороби в дорослому віці. Чи  з якоїсь причини вже дорослий може перебувати в такій ситуації, де проявляти свої емоції неможливо, чи неприйнято. І при неможливості чи забороні прояву емоцій – починають «говорити» наші внутрішні органи. Адже будь-яка емоція супроводжується певними реакціями в нашому тілі. В відомій пісні є слова: «душа болить, а серце плаче».

Так, мовою Позитивної психотерапії хвороби серця – це здібність реагувати всім серцем на тривоги та конфлікти; приймати все близько до серця. А наприклад, головна біль та мігрень – це здібність давати вихід напруженню та конфліктам через голову.

Як перейти від психосоматики до здоровя?

1. Часто симптом для хворого має «вторинну вигоду», тобто хворіти якимось чином вигідно, наприклад, хворіючи людина не зобовязана щось робити, бо ж вона хвора; чи хворіючи їй вже не потрібно про щось думати; або хворіючи вона отримує любов і турботу, яку не може отримати будучи здоровою. Отже, важливо відповісти собі на ці запитання і наприклад, зрозуміти, яким чином можна ще отримувати любов, але будучи здоровою.

2.  Не закривати очі на конфлікти та проблеми, а своєчасно їх вирішувати. Ще Фройд писав: «Якщо ми виганяємо проблему в двері, вона лізе через вікно у вигляді симптому». Тому, не потрібно виганяти свої симптоми, а «сісти і попити з ними чаю, та прислухатись про що вони хочуть Вам розповісти». Як правило, симптом є сигналом того, що в нашому житті щось не так. Порушений баланс між життєво важливими сферами та здібностями. Порушений баланс між Тілом-Душею-Духом.

3. Найкраще в потрібну хвилину впустити, прожити те, що з’являється. Наприклад, визнати, що «саме в цей момент, в цій ситуації, я відчуваю злість, тривогу… чи щось інше.» Дозволяти проживати собі справжні емоції. Тому, що, чи може бути для нас прикладом людина, яка «кипить всередині від гніву», а зовні зберігає повний спокій, адже всередині все «кипить»… Навчіться адекватно виражати свої емоції. Навіть в ситуації, коли здається, що тут заборонено їх проявляти, можна навчитись про це говорити з позиції «Я+Ти+»: «я відчуваю роздратування», «я відчуваю злість», «мені сумно» та ін.

4. Знайдіть мету, заради якої Вам захочеться виздоровіти. Для кого в першу чергу Ви хочете збільшувати свою здорову частинку? Заради кого хочете бути здорові? Ради чого хочете виздоровіти? Що будете робити, коли виздоровієте?

4.  Шукайте людину, з якою ви можете поговорити. Шукайте те, що приносить радість в Ваше життя. Вчіться звертатись за допомогою до інших, адже, це тільки маленька частинка практичної роботи з психосоматикою, і будьте здорові!

 З вірою та любовю, Ростислава Пекарюк

 

 

Якщо Ви вважаєте тему важливою, поділіться з іншими в соціальних мережах.

 

Також для мене важливі Ваші коментарі та відгуки в обговореннях.

 


Комментарии:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>