Допомога онлайн та очно в м. Моршин (050) 69-00-762 e-mail: info@rostislava.in.ua

Мої статті

Страх. Він нам потрібен?

200217474-001

«Більшу частину власних емоцій людина замінює страхом».

                                                                           П. Коельо

 Що таке страх?

Кожна людина у своєму житті відчуває страх, він супроводжує нас з моменту народження, а може і раніше, і до моменту смерті. Будь-яка нова ситуація може наганяти на нас страх. Та все ж, у які моменти це дійсно страх, а в яких — це інші емоції і почуття?

Дуже часто клієнти розповідають про панічні атаки, фобії, депресії, прирівнюючи їх до страхів. Так, безумовно, вони пов’язані, і страх є якоюсь відправною точкою, однією з частин того цілого, що призвело до більш складної ситуації.

Так що ж таке страх? Страх — це опредметнена тривога, тобто це емоція, що має свого адресата. Іноді ми його не цілком усвідомлюємо, іноді за страхом криються інші емоції — біль, гнів, лють, образа, які якраз і є тим шаром неусвідомлюваного, пускає «пилюку в очі», щоб їх ні в якому разі не виявили.

На сьогоднішній день реальність така, що з кожним днем страхів стає все більше і більше. ЗМІ не припиняють лякати населення про загрози терористичних актів, насильство, вбивства, грабежі і т.д.

В переважній своїй більшості, страхи по відношенні до нас мають позитивний намір, тобто, для чогось вони нам потрібні, від чогось хочуть застерегти, чи щось підказати. Можете собі уявити людину, в якої б не було зовсім страху?

Страх, який би він не був, допомагає нам, сприяє нашому розвитку, переосмисленню власних можливостей, переходячи на новий щабель, проживши його, ми стаємо сильнішими, набираємося нового досвіду.

Бігти або нападати?

З біологічної точки зору виділяється декілька стереотипів поведінки — втеча, заціпеніння і агресивний захист (напад). Ці стереотипи призводять до формування і закріплення типу поведінки, адекватних для виживання. З психологічної точки зору так само є певні типи поведінки, безпосередньо пов’язані зі страхом, що викликаються ним. До них відноситься втеча або будь-який відхід від контакту зі своїм страхом і «напад» — зустріч віч-на-віч, наведення контакту зі страхом.

Як же справлятися зі страхом? Як долати його? В першу чергу, визначити для себе страх, дати йому назву. Так само необхідно зустрітися віч-на-віч з ним, з умовою готовності до цієї зустрічі за допомогою кваліфікованого психолога. В подоланні страхів багато в чому нам допомагають притчі, казки. Вони на несвідомому рівні вчать нас як поводитися зі страхом. Одним з дієвих способів є промальовування свого страху. Коли страх виражений на папері, він вже не здається настільки лякливим. Наступним кроком може бути зміна цього малюнка, можливо додавання елементів карикатури, що переведе його на рівень сміху, а, отже, контролю над ним. І в ситуаціях його виникнення свідомий спогад про малюнок буде знижувати рівень тривоги. Ще однією з важливих умов є дослідження коріння цього страху та нейтралізація ситуації, яка викликала страх. Для цього є багато методик та вправ.

Отже разом з психологом, психотерапевтом Ви зможете вирішити проблему страху і взамін отримати щось нове та ресурсне, те, що буде допомагати, окрилювати, а не гнітити.

На закінчення хотілося б сказати словами Анхеля де Куатьє:

«Запам’ятай, — найпростіше здається тобі складним до тих пір, поки ти боїшся».

 

Якщо Ви вважаєте тему важливою, поділіться з іншими в соціальних мережах.

Також для мене важливі Ваші коментарії та відгуки в обговореннях.

                                                                          З вірою в кожного з Вас,  Ростислава Пекарюк


Комментарии:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>